مالیات بر مغز ِ فرسوده

هر کسی که اقتصاد ِ خرد پاس کرده باشه، احتمالاً می‌دونه که اعمال ِ مالیات (چه به فروشنده چه به مصرف‌کننده) قیمتی رو که مصرف‌کننده می‌پردازه افزایش می‌ده و قیمتی رو که فروشنده دریافت می‌کنه کاهش می‌ده. نیازی به دانش ِ عجیب و غریبی هم نیست. حتا اگه آدم با نمودارهای ِ عرضه و تقاضا هم آشنا نباشه، می‌تونه بفهمه این پولی که دولت قراره دریافت کنه از آسمون نمی‌آد، بلکه از جیب ِ فروشنده و مصرف‌کننده می‌آد. مالیات بر ارزش افزوده هم از این قاعده‌ی ِ کلی مستثنا نیست.

من وقتی از این طرح ِ %٣ مالیات بر ارزش ِ افزوده خبردار شدم، خوش‌حال شدم که دولت ِ احمدی‌نژاد برای ِ اولین بار در عمرش داره یه کار ِ درست انجام می‌ده، بلکه این آغازی باشه بر کاهش ِ سهم ِ نفت در اقتصاد. این نوع مالیات کم‌ترین اثر ِ نامطلوب رو بر مکانیسم ِ بازار می‌ذاره (در مقایسه با مالیات ِ فروش). اما این خوش‌حالی دیری نپایید! جناب ِ وزیر ِ بازرگانی فرموده‌اند که: «با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، نباید تغییری در قیمت ها ایجاد شود و هر گونه افزایش قیمت تخلف محسوب می شود و با آن برخورد خواهد شد.» جل‌الخالق! نکنه ایشون هم مدرک‌شون رو از همون دانشگاه ِ آکسفورد ِ شعبه‌ی ِ کردان گرفتن؟!

/ 2 نظر / 16 بازدید
محمد خوش زبان

نکنه ایشون هم مدرک‌شون رو از همون دانشگاه ِ آکسفورد ِ شعبه‌ی ِ کردان گرفتن؟! بسیار نشاط رفت! [شوخی]

حمید

البته یه چیزی ! اینکه چه میزان از وام بر فروشنده و چه میزان بر مصرف کننده وارد می شود به کشش تابع تقاضا هم ربط داره ! اما به هر حال در مورد حرف وزیر که باهات موافقم !