يه سؤال

به نظر ِ شما علت ِ این گردش ِ اروپا و آمریکای ِ شمالی به راست چیه؟ اول کانادا و آلمان، حالا هم فرانسه. جالب اینه که حتا حزب ِ کارگر ِ بریتانیا هم چندان فرقی با نئولیبرال‌ها نداره. آیا معنای ِ این اتفاقات، افول ِ سوسیال‌دموکراسی و تبدیل شدن ِ نئولیبرالیسم به تنها الگوی ِ ممکن برای ِ توسعه‌ست؟ آیا معناش نزدیک شدن ِ
اروپای ِ قاره‌ای به الگوی ِ سیاسی ِ کشورهای ِ انگلوساکسونه؟

نظر ِ چریک ِ سوسیال‌دموکرات‌مون رو علی‌الخصوص دوست دارم بشنوم.

/ 3 نظر / 4 بازدید
چريک

يادت نره که هيچ مزيت رقابتی دائمی نيست و با جلو افتادن يکي، رقبا سريع دست به کار ميشن و الگوی خودشون رو با تجربه موفق ديگران بهبود ميدن. اين چرخه ادامه داره و مهم اينه که زندگی بشر داره به سمت بهتر شدن حرکت می‌کنه. اين هم واسه خودش يک دوره‌ايه که زير سایه نهادسازی و گسترش هژمونی آمريکا و همچنين رفاه و آسايش حاصل از دولت‌های رفاهی اروپا ايجاد شده و انرژی و میل زیادی برای یک توسعه جهش وار در مردمشون ذخيره کرده. ولی اين گردونه خواهد چرخيد. البته من سارکوزی رو چیر زیاد متفاوتی با شیراک نمی‌دونم و به نظرم این چرخش در فرانسه خیلی محسوس نیست.

ايمان

به نظر ِ من خيلی با شيراک توفير داره. شيراک محافظه‌کار بود و می‌خواست نه سيخ بسوزه و نه کباب. ولی اين اصلاً با کسی شوخی نداره. با قاطعيت کارش رو پيش می‌بره.

امیر

لیتیوم رو که برات فرستادم گوش دادی ؟؟؟