Fucked Up Beyond Any Repair

نوشته بودم دچار ِ نیهیلیسم نشدم. اما الآن چندان مطمئن نیستم! شاید هیچ‌وقت این‌قدر بی‌تفاوت به اطرافم نبودم... نه تنها حوصله‌ی ِ هیچ‌کس رو ندارم، که اصلاً اهمیتی به هیچ‌کس نمی‌دم. کارهایی که در شبانه‌روز انجام می‌دم به ترتیب ِ اهمیت این‌هاست: خوابیدن، فیلم دیدن، درس خوندن برای ِ کنکور، پیانو زدن، خوردن. ترجیح می‌دم اصلاً از خونه بیرون نرم. حال ِ دوش گرفتن و اصلاح ِ صورتم رو هم ندارم! دیدم تو یاهو مِسنجر (نه مَسنجر! از تلفظ‌های ِ غلط بدم می‌آد.) یکی جلوی ِ آی‌دی‌ش نوشته:

“I don't want to be a product of my environment. I want my environment to be a product of me.”

از The Departed (که به معنای ِ «رفتگان» است، نه ازدست‌رفته یا دور‌افتاده یا طردشده یا هر زهرمار ِ دیگه! از ترجمه‌های ِ غلط هم بدم می‌آد.) نقل کرده بود. فکر کردم نه تنها محیط ِ من محصولی از من نیست، که حتا من هم محصولی از محیطم نیستم. دارم هذیون می‌گم، نه؟! تو نظریه‌ی ِ سیستم به چنین چیزی چی می‌گفتیم؟ سیستم ِ ایزوله؟ چند وقت پیش یه دوستی می‌گفت فرد تو هر جمعی که بخواد عضو بشه باید بخشی از فردیتش رو فدا کنه. در جامعه‌شناسی در این زمینه کتاب‌ها نوشتن فکر کنم: socialization. من اگه نخوام socialize بشم کی رو باید ببینم؟ اگه بگم من همینم که هستم، حاضر نیستم از فردیت و شخصیتم دست بردارم، چه‌کار باید بکنم؟ مثل ِ مک‌مرفی می‌شم تو «پرواز بر فراز ِ آشیانه‌ی ِ فاخته» (نه دیوانه از قفس پرید! از دوبله که اصلاً متنفرم.)؟

پی‌نوشت: اساساً عضوی از یک جمع بودن به چه دردی می‌خوره؟ بارها پیش اومده که تو جمعی از دوستانم بودم، و چون احساس کردم اشتراک ِ زیادی با کسی ندارم، بیش‌تر سکوت کردم. و همه ازم ایراد گرفتن که چرا ساکتی، چرا چیزی نمی‌گی. و وقتی هم که اومدم حرفی زدم و نظری دادم، یا هیچ‌کس تحویل نگرفته یا این که مسخره کردن. تعجبی نداره البته. خاصیت ِ اجتماع ِ انسان‌ها همینه. باید حرفی رو بزنی که اون‌ها دوست دارن، وگرنه بی‌ربط و بی‌معنایی. خودبه‌خود حذف می‌شی. اگه بخوای خودت باشی، تو هر جمعی که بری غریبه‌ای...

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

سلام. والا اون موقع که چشم تو چشم حرف می زدي، من نمي فهميدم. حالا ديگه چي بگم...

پشت اين پنجره جز هيچ بزرگ هيچی نيست؟؟ شايد واقعا هيچی نيست؟!! هان؟؟!! FUCK,JUST FUCK .....???!!!

محمد خوش زبان

پی نوشتت من رو یاد این متن انداخت: کتاب هوگو و ژوزفین (گروه سنی دال) (بازنویسی شده!): هوگو – که پسری خودساخته و عملاً مرد آسمانی داستان است - به ژوزفین – که شخصیت اول داستان است و در برقراری ارتباط با دوستان مدرسه و کسب مقبولیت از آن ها مشکل دارد - می آموزد: برای اینکه با دوستانت مشکل نداشته باشی، یا باید کاملاً مثل آن ها و یکی از آن ها باشی – که نیستی- و یا اینکه مثل من با آن ها کاملاً متفاوت باشی و این را خودت به یقین و کامل بدانی و به آن ها نیز با کمال میل ابراز کنی. اگر چیزی بین این ها باشی همیشه دچار ناراحتی و اذیت خواهی بود!

محمد خوش زبان

با توجه به دو پست قبلیت، حدس میزدم که مدت زیادی از وقتت رو به دور از آدمهای دیگه میگذرونی. الان با توجه به اولویت هات، مطمئن شدم. این دوران های زندگی آدم، دوران های تغییر دهنده ای هستن. برای من که بودن. چون آدم از جریان جدا میشه، روزمرگی رو کنار میذاره، و تصمیم میگیره. در حقیقت این جمله شکل میگیره: I don't want to be a product of my environment. I want myself to be a product of me نظرت چیه؟

سارا

ناراحت شدم

اين خود درگيري.خوبه! اما اگه در اخر به نتايج خوبی برسی!!؟؟ ....!!؟

(بهتره نگم کی!)

سلام رفیق... برا کامنت گذاشتن دیره! ولی خوب بهتر از هیچ وقته! فقط یه نکته: اینکه اول بفهم کی هستی، بعد میتونی ببینی که خیلی ها دور و برت مثل خودتن! البته در مورد تو ـ همونطور که در مورد تمام آدما صادقِ - با یک مورد خاص طرفیم!!! یه آدم زیادی منطقی و علمی که احتمالا بدتر از فروید هر چیزی رو می خواد تو قالب نظریه ارائه بده!!! یکی که فکر می کرده تا امروز نظریاتش قابلِ پیاده سازیِ... ولی الان مدتیِ از یک پیاده سازی ناموفق برگشته... (امیدوارم بفهمی چی میگم!)

ايمان

از اين لحن ِ کنايه‌آميز بگذريم... نظريات ِ من اون‌قدر متغيره که اصلاً در گذر ِ زمان قابل ِ پياده‌سازی نيست! طوری نوشتی که انگار من يک پکيج ِ آماده از تئوری‌های ِ مختلف در دستم دارم. اما تا اون‌جايی که من خودم رو می‌شناسم، هر اتفاق جديد سبب می‌شه که من در نظرياتم تجديد ِ نظر کنم. پياده‌سازی ِ نظرياتی که هر لحظه در حال ِ تغييره اصلاً نه مطلوبه و نه ممکن. اون‌چه که من پياده‌سازی می‌کنم، تصميميه که هر لحظه می‌گيرم، که می‌تونه محصول ِ بعضی از اين نظريات، شرايط، احساسات ِ آنی، و هزار چيز ِ ديگه باشه. و اين رو هم بگم. فکر کنم اون‌هايی که من رو می‌شناسن تأييد می‌کنن که من، بر خلاف اين گفته، چندان هم آدم ِ منطقی‌ای نيستم، و حتا گاهی خيلی هم غيرمنطقی‌ام! از همه‌ی ِ اين‌ها که بگذريم، من انکار نمی‌کنم که نه تنها يک پياده‌سازی ِ ناموفق، که يک زندگی ِ ناموفق داشته‌ام.

محمد خوش زبان

از همه این حرفها که بگذریم، من عاشق صداقتتم. تو جزو معدود افرادی هستی که اگه بگی همه رو کارهات فکر میکنی، قبول می کنم. اینکه میگی "شرايط، احساسات ِ آنی، و هزار چيز ِ ديگه"، خیلی واسه من ارزشش بیش از هزاران شعار "تفکر، تعقل و هزار دلیل دیگه" است. آدم متوجه میشه، چقدر میتونه افراد رو بیشتر و بیشتر بشناسه، و چقدر بعضی ها عمیقن! بی صبرانه منتظر تابستونم...

شاهين

سلام ايمان ! در مورد گروه که بحث کرديم يه کمکی وقتی از سيستم اينا می گفتيم . ليکن يه راه اينه که گروه رو حول خودت بسازی :دی اون وقت بقيه مجبورن خودشون رو حذف کنند تا مورد پسند تو باشند :دی ها ها خيلی وحشتناکه ديگه . کلا ما در کنار آدم هايی راحت هستيم که نخوايم چيزی از خودمون رو پيششون قايم کنيم . ليکن من در متنت چيز ناراحت کننده ای نديدم همه اش طبيعی بود. عضويت در جمع وقتی به درد می خوره که باهاش حال کنی ! مثلا من با بابک احمدی حال می کنم نمی دونم چرا عضو جمعی که بابک احمدی توشه نيستم فقط