اتمام ِ حجت

من پارسال در تشریح ِ این که چرا باید رأی داد، و چرا فقط باید با انسجام به اصلاح‌طلب‌ها رأی داد، حنجره‌م رو پاره کردم. دیدیم و دیدید که در این یک سال چه خسارت ِ بزرگی به آزادی‌های ِ عمومی و فرهنگ و اقتصاد ِ این کشور وارد شد. سیر ِ صعودی ِ دوران ِ خاتمی تبدیل به سیر ِ نزولی شد. اندازه‌ی ِ مدیران ِ کشور روزبه‌روز «کوچیک‌تر» شد ــ به قول ِ خودش اوضاع «احمدی‌نژادی» شد.

همه در این خسارت مقصر بودیم: مایی که نتونستیم به اندازه‌ی ِ کافی اطرافیان‌مون رو قانع کنیم، اون‌هایی که با رأی ندادن به اصلاح‌طلب‌ها عملاً به اصول‌گراها «آری» گفتند، دکتر معین و جبهه‌ی ِ مشارکت که اولویت‌های ِ رأی‌دهنده‌ها رو درست تشخیص ندادند، هاشمی و اطرافیانش که قدرت‌طلبی کورشون کرد... همه و همه. پیروزی ِ بنیادگراها، شکست ِ همه‌ی ِ مایی بود که دل در گرو ِ توسعه داشتیم.

آقا با یک شعار ِ «عدالت» اومد و گه زد به سال‌ها امید و آرزوی ِ ما. کدوم عدالت؟ عدالت ِ جاده‌صاف‌کن؟ که کوه رو بکنی و در دره بریزی؟ پس چرا دانش‌جوها ستاره‌دار شدند؟ چرا بخش ِ خصوصی به سلابه کشیده شد؟ چرا بوی ِ گند ِ اقتصاد ِ «نفتی» همه‌جا رو گرفت؟ چرا تورم و بی‌کاری و واردات افزایش پیدا کرد؟ چرا مدیریت و برنامه‌ریزی ِ کشور تعطیل شد؟ چرا کتاب‌ها تو صف ِ مجوز ِ وزارت ِ «فرهنگ» متوقف شدند؟ چرا دولت تو تمام ِ شئون ِ زندگی ِ شهروندان که بهش نامربوط بود دخالت کرد؟ چرا هروقت ازش پرسیدند «چرا؟» هرهر به ریش ِ همه‌ی ِ ما خندید؟ تجهیزات ِ ماه‌واره، فیلترینگ، پهنای ِ باند ِ اینترنت، حقوق ِ زنان، سانسور ِ روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، زندان، محکومیت، دروغ، دروغ، دروغ... مردک هر روز که از خواب بیدار شد یک تصمیم ِ جدید گرفت. گور ِ پدر ِ برنامه و استراتژی، اصلاً گور ِ پدر ِ واقعیت!

لعنت ِ به این عدالت ِ بی‌سروته ِ احمدی‌نژادی. من با این عدالت مخالفم. من می‌خوام روز ِ جمعه تو دهن ِ این عدالت بزنم. کی با منه؟

پی‌نوشت: نوشته‌ی ِ خوندنی ِ مسعود بهنود

/ 7 نظر / 3 بازدید
احمد

سلام من موافقم. ولی تو حرص نخور. خلایق هر چه لایق.

میلاد

ایمان جان، در کشوری که هنوز عامه مردم، شعور و درک صحیحی نسبی ای از شرایط ندارند و حتی نمی دونند که در هر دوره ای کلی ترین ملاک هاشون برای انتخاب باید چی باشه، همین می شه که هست. معلوم نیست تا کی باید این عوام، تجربه ی تاریخی حماقت ملی از نوع تاریخی رو تکرار کنند. معتقدم این رئیس جمهور دقیقا چیزی در حد همین درکٍ. با حرف احمد موافقم!

a2sa

تف به روی چيز ... ما همچنان يار دبستانی ايم !

پژمان

سلام ايمان سلابه با ص است که می شود صلابه...البته تا جايی که من تاکنون می دانم. عدالت يعنی چه؟ خيلی از اينهايی که گفتی تناقضی با عدالت نداشت. ميلاد جان يه شمعی چيزی روشن کن لطفا!

ايمان

اگه عدالت به معنای ِ قرار گرفتن ِ هرچیز در جای ِ خودش و/یا ارائه‌ی ِ فرصت‌های ِ برابر از طرف ِ دولت به شهروندان باشه، همه‌ی ِ اين‌ها خلاف ِ عدالته. اگه همون عدالت ِ جاده‌صاف‌کن باشه، که نظرمو در موردش گفتم!

پژمان

زندان و محکوميت که به طور مطلق مخالف عدالت نيست! و همچنين پهنای باند اينترنت... که فکر می کنم بيشتر محدوديت فنی باشد... و گرنه فرق قابل توجهی ندارد ۱۲۸ و ۲۵۶ اگر از منظر ارتباط راحت با خارج در ببینیم. و بقیه موارد هم به هکذا! اين ويرگول وبلاکت کجاست؟

ايمان

محدوديت ايجاد کردن برای ِ منتقدان از نظر ِ من خلاف ِ عدالته. اين که دانش‌جويی رو که تو کنکور قبول شده برای ِ ارشد ثبت ِ نام نکنن خلاف ِ عدالته. اين که تو همه‌ی ِ دنيا مردم اکسس ِ گيگابيتی داشته باشن و تو ايران بدون ِ هیچ توجیهی براش محدوديت ايجاد کنن خلاف ِ عدالته (هيچ ربطی به محدوديت ِ فنی نداره، مدت‌ها بود که پهنای ِ باند تا ۲ گيگابيت هم می‌دادن). اين که آدم‌ها از حقوق‌شون محروم شن خلاف ِ عدالته. باز هم بگم؟! ويرگول رو با 7 + Shift می‌شه تايپ کرد.